The Cost of Food For A Week

My family of three spends about $400 a month at grocery stores for food and probably another $200 a month dining out or buying extras for cook-outs. Included in this budget is fresh produce and meat, organic dairy products, and a small assortment of snack (junk food) items. Also included in this budget is non-consumables like paper products and cleaners.  We consistently have our cupboards stocked and we often cook enough for left-overs. All said, our weekly food budget hovers around $150. So I found this e-mail I received pretty interesting.

Below are several “average” families from around the world. The caption details how much they spend per week on food for their family. The picture shows you what they get for their money. Pay close attention not only how much their money buys, but what it is they are eating.

Germany: The Melander family of Bargteheide
Food expenditure for one week: 375.39 Euros or $500.07

United States: The Revis family of North Carolina
Food expenditure for one week $341.98

Italy: The Manzo family of Sicily                                                                                                                                  Food expenditure for one week: 214.36 Euros or $260.11

Mexico: The Casales family of Cuernavaca                                                                                                                       Food expenditure for one week: 1,862.78 Mexican Pesos or $189.09

 Poland: The Sobczynscy family of Konstancin-Jeziorna                                                                                       Food expenditure for one week: 582.48 Zlotys or $151.27

Egypt: The Ahmed family of Cairo
Food expenditure for one week: 387.85 Egyptian Pounds or $68.53

Ecuador: The Ayme family of Tingo
Food expenditure for one week: $31.55

 Bhutan: The Namgay family of Shingkhey Village
Food expenditure for one week: 224.93 ngultrum or $5.03

Chad: The Aboubakar family of Breidjing Camp
Food expenditure for one week: 685 CFA Francs or $1.23

You may have noticed that all of these families have a healthy portion of fresh fruits and vegetables, except for two-the American family and the family from Chad. The family from Chad lives in an extremely impoverished nation and spends the least amount on food of all the examples, so we can give them a pass, if you will, for not having a more balanced diet. The American family has no excuse, unless you are willing to lay blame  for their less-than-healthy diet on the over-commercialized, fast-paced, brain dead culture that we inhabit.

How does your family stack up?

(cross posted at Common Sense)

12 Responses to “The Cost of Food For A Week”

  1. rube cretin Says:

    Ken,
    just sat down with a fresh salad and read your article. my salad is composed of fresh kale, collards. beets, onions, carrots, broccoli, lettuce, carrots, mustard, tossed with olive oil and vinegar. everything but the olive oil was grown in my kitchen garden. ( the vinegar is from wine i make on the farm.) my organic kitchen garden is only 900 sq ft and my wife and i produce most of what we eat with a few minutes a day work. sharing with the extras with neighbors is a pleasure.

    the costs of food is going up and expected to become one of the most expensive items in the family budget. just a few square feet of sunlit space and it is amazing how much healthy food can be produced. i was raised in a family with a kitchen garden and have always grown one myself. many of the plants have been in the family for generations with seed saving a sacred art. the older varieties are more resistant to pests and produce in abundance with little but regular care.

    our food budget is similar to that of the Cario family, but is supplemented by small amounts of meat and lots of beans,and rice. we grow most of our own potatoes, tomatoes, peppers, squash, okra, peas, and related items and eat them fresh. The point of my comment is to testify that with just a little work it is possible to eat healthier and cheaper. the only problem is the learning curve. my experience is that it takes several years to learn about soil preparation, planting, pest control, watering and the other aspect of gardening. get started now if it is nothing more than a patio tomato or other container gardening plants. keeping something alive that you can eat is a very valuable skill to learn.

    leave for the farm tomorrow for grape pruning. the 07 vintage is great and I’m looking forward to 08. everyone ought to know how to make wine.

    cheers

  2. Lisa Says:

    Alot of what people eat is just being lazy. They want what is fast ,easy and filling Where did you dig this up Ken?. 340 a week is well over most people’s budgets in this country. It sounds a little fishy to me. he Revis family looks pretty trim for people who supposedly eat alot of junk food. think the German fanily could cut back if they bought less beer. It seems these photos were carefully prepared by a photographer. How many containers of WTF does that famly from Germany need anyway to drink?

    Rube your garden sounds great. We haven’t done muc gardening since we moved but I really want to get back to it. My last hom had dark rich soil . We grew everything and this house has very sandy soil so we know we need to have a truckload brought in.
    We had a garden the whole back width of my yard. We had zuchini,peppers,eggplant,cucumbers,tomaotes,green beans. All organic too. No fertilizer just compost and no pesticides. I made a garlic spray and wrapped the bas of each plant with foil.

  3. steve Says:

    Do what a welfare family gets for a week now? I want to see the father not at home… the 6 kids… the dehydrated milk and the 4 packs of Old English Malt Liquor stacked everywhere…

  4. Lisa Says:

    lol Steve!

    Do what a welfare family gets for a week now? I want to see the father not at home.

    You mean “Fathers”

  5. J. D. Hunter Says:

    Enough of the smug snide pejorative comments about the welfare families. Jerks.

  6. Jet Netwal Says:

    To feed five, we spend between $60 and $100 a week, including beer and wine. When things are on sale we stock up; when they aren’t we shop light. I’ve got a pantry and two freezers, We raise our own beef and pork, which is a substantial savings.

    We almost never eat out, it’s too expensive. We also eat very little junk food, but I’m ok with my kids begging me for fruit. We all have our crosses. :-)

  7. Lisa Says:

    JD what you never heard of families on welfare with 5-10 kids and different fathers? What planet do you live on?

  8. Jet Netwal Says:

    This is not a post about welfare, kids. Topic, please. :-)

  9. Lisa Says:

    Yeah JD topic!

  10. steve Says:

    I think it is relevant Jet…

    We go an complain how the American’s eat. And we give money to the poor for free… How do they eat. The Chadians and the people from Bhutan have more nutrition. Shouldn’t we restrict the food people by if we are going to give them money? Shouldn’t a stable family be a requirement too? I mean, the fat Americans up top should do what they want if they want to eat that crap… because they earn it.

    I wanna know how the welfare people live who get money for nothing. The Chadians bust their asses for that buck-twenty-three they get.

  11. Lisa Says:

    They eat like crap Steve. Chips are cheaper than a head of Brocoli…Not!

  12. Shawna Jones Says:

    I would be interested to know more - the original source of this information?

Leave a Reply


Fish.Travel